Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

21 czerwca 2023

Czytanie na trawie z klasami czwartymi

Wczorajsze (20.06.2023 r.) spotkanie klas czwartych z leśnikami w ramach akcji „Czytanie na trawie” idealnie podsumowują słowa Dyrektora, Marka Sassa, który na przywitanie naszych gości powiedział, że wydarzenie to jest idealnym połączeniem miłości do czytania z miłością do przyrody. Cieszymy się, że udało nam się spotkać w urokliwym zakątku między budynkiem starej szkoły podstawowej, a gimnazjum. W cieniu drzew, na tle ściany porośniętej bluszczem. Czy mogliśmy sobie wymarzyć lepsze miejsce do dyskusji o drzewach? Ale zanim zaczęliśmy dyskutować, to wysłuchaliśmy dwóch rozdziałów książki Małgorzaty Kur „Ostatnie drzewo na Ziemi”. Wizja przyszłości Ziemi, jaką roztacza autorka, jest zatrważająca i mrożąca krew w żyłach. Na całej planecie nie przetrwało ani jedno drzewo. Potraficie sobie wyobrazić taki świat?

Rozmowę w klasie IV a przeprowadziła leśniczka z Nadleśnictwa Zamrzenica, pani Alicja Kaczyńska, natomiast w klasie IV b – pan Adam Cymerys, leśniczy z Leśnictwa Leontynowo. Oboje opowiedzieli o swojej pracy, o zasadach panujących w lesie, o walce ze szkodnikami, o opiece nad zwierzętami, o pomiarach drzew. A pani Alicja zdradziła nam, że w niedalekiej przyszłości do naszych okolicznych lasów zostaną sprowadzone… żubry.

Naszym Gościom dziękujemy za niezwykle inspirujące spotkanie, za podzielenie się wiedzą, a przede wszystkim miłością do lasu.