Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

12 maja 2023

Relacja ze spotkania autorskiego z Sylwią Trojanowską

W czwartek (11 maja 2023 r.) odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gostycynie spotkanie autorskie z pisarką Sylwią Trojanowską. Pani Sylwia napisała już 13 powieści. Zadebiutowała w 2015 r. „Szkołą latania”. Głównym tematem rozmowy była książka „Łabędź”. Opowieść dzieje się w Fordonie, do 1973 r. osobnym mieście, obecnie dzielnicy miasta Bydgoszcz.

 

Tytułową bohaterką jest Anna Łabędź, młoda kobieta przygotowująca się do rozpoczęcia nauki w warszawskiej szkole pielęgniarskiej. By mieć pieniądze na utrzymanie, podejmuje pracę w pobliskiej restauracji. W życiu jednak ciężko wszystko zaplanować. Anna musi stawić czoła sytuacjom, na które żaden człowiek nie jest w stanie się przygotować oraz dokonać wyboru między wiernością wobec więzów krwi, a zakazaną miłością. Na jej drodze staje bowiem tajemniczy Niemiec. Dziewczyna, znając przywiązanie swojego ojca do wartości narodowych, czuje się podczas spotkań z ukochanym tak, jakby zdradzała rodzinę. Mężczyzna natomiast wie, że naziści zabiliby go, gdyby dowiedzieli się o jego relacji z Polką. Wiszące w powietrzu widmo wojny postawi ich oboje w obliczu dramatycznego wyboru.

 

Pani Sylwia dzień przed spotkaniem w Gostycynie gościła w bydgoskim Fordonie i zdradziła nam, że bardzo zauroczyła się tym miejscem i ludźmi. Podczas spotkania nie zabrakło wielu historycznych ciekawostek o tym niezwykłym miejscu.

 

Pisarka z pasją opowiadała o własnej twórczości, inspiracjach i sposobie pisania. Uchyliła rąbka tajemnicy jak buduje postaci, jak tworzy ciekawe wątki i losy swoich bohaterów.

 

Kto pierwszy czyta jej książki? O czym będzie jej następna książka? Czy pisze wiersze? O tym i innych sprawach można było dowiedzieć się na spotkaniu. Jak zwykle wywiązała się spontaniczna dyskusja, padło wiele pytań, na które autorka udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Sympatycznym akcentem były pamiątkowe zdjęcia, dedykacje i autografy.

 

W oczekiwaniu na następną książkę i kolejne spotkanie autorskie, życzymy autorce samych wydawniczych sukcesów.

 

Paulina Olejnik