Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

5 maja 2023

Dzień Strażaka w bibliotece

Powrót do szkoły po przerwie majowej uczennice i uczniowie klas drugich rozpoczęli od spotkań w bibliotece w ramach wydarzenia „Strażaczki i strażacy czytają”.

 

Klasa II a ze szkoły w Gostycynie oraz klasa II ze szkoły w Pruszczu wysłuchały bajki Walta Disney’a „Pali się!”, którą w Gostycynie przeczytali: Michał Hoppe oraz Łukasz Podgórski, a w Pruszczu: Danuta Jawor oraz Marzena Kwasigroch. Natomiast klasa II b z Gostycyna  zaznajomiła się z kolejną zagadką detektywistyczną z serii przygód Mai i Lassego – „Tajemnica pożarów”, której rozdziały przeczytali Krystian Krajewski oraz Paweł Piesik.

 

Strażaczki i strażacy po czytaniu opowiedzieli o swojej pracy, pokazali sprzęt strażacki, odpowiadali na pytania dzieci. Mogliśmy posłuchać o różnicach między ochotniczą strażą pożarną, a państwową, czy strażacy rzeczywiście ratują małe kotki z drzew (czy dzieje się to może tylko w bajkach?) oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby wstąpić do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

 

Dzieci ze szkoły w Pruszczu wykonały także pracę plastyczną – wykleiły wóz strażacki.

 

Nie lada atrakcją okazała się możliwość przymierzenia hełmów strażackich, a także prezentacja sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu samochodu strażackiego. Na zakończenie spotkania strażacy przekazali na ręce wychowawczyń i dzieci dyplomy oraz słodkie upominki.

 

Dzień ten był nie tylko niespodzianką dla najmłodszych, ale również dla samych strażaków, bo to właśnie 4 maja obchodzą swoje święto – Dzień Strażaka. Dodatkowo, dyrektor szkoły, Marek Sass, podzielił się ciekawostką historyczną, że strażacy z naszych okolic już ponad 100 lat temu uczestniczyli w podobnych wydarzeniach, czytając, organizując kabarety dla lokalnej społeczności.

 

Cieszymy się, że mogliśmy kontynuować tę tradycję. Dziękujemy strażakom za dzień pełen wrażeń i życzmy bezpiecznej służby oraz zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

 

Z bibliotekarskim pozdrowieniem,

 

Joanna Piesik

 

część zdjęć – dzięki uprzejmości pani Lucyny Zdanowskiej z Urzędu Gminy w Gostycynie