Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

21 lutego 2022

Uroczyste pasowanie klas pierwszych na czytelniczkę i czytelnika biblioteki

Na ten dzień zarówno bibliotekarki z Biblioteki Szkolnej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie, jak i bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Gostycynie czekają z niecierpliwością. Pasowanie klas pierwszych na czytelniczkę i czytelnika biblioteki jest wydarzeniem uroczystym i ekscytującym. Ciekawe, kto tego dnia jest bardziej przejęty: uczennice i uczniowie, czy jednak bibliotekarki?

 

Pasowanie rozpoczęliśmy od klasy I b w dniu 17.02.2022 r., a następnie w piątek, 18.02.2022 r. gościłyśmy klasę I a. Oba spotkania przebiegły w radosnej atmosferze. Bibliotekarki, Paulina Olejnik oraz Joanna Piesik przedstawiły zasady panujące w bibliotece, omówiły różnice między biblioteką szkolną, a publiczną, a także między biblioteką, a księgarnią. Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, m.in. jak wyglądają ich własne, domowe biblioteczki, czy układają książki wg jakiegoś klucza, o czym najbardziej lubią czytać. Następnie przedstawiłyśmy zbiory obu biblioteki, dzieci mogły zobaczyć książki drukowane, picture booki, audiobooki, czasopisma, komiksy, a nawet tzw. białe kruki. Nie mogło zabraknąć również czytelniczych zagadek-zgadywanek i układania bajkowych puzzli.

 

Uroczyste odczytanie przysięgi, a następnie wręczenie dyplomów dla każdej czytelniczki i czytelnika nie było jedyną niespodzianką, jaka czekała na uczniów. Na koniec każdego spotkania, Pan Dyrektor Marek Sass wraz z Panią Wicdyrektorką Henryką Markiewicz, wręczyli tzw. „Wyprawkę Czytelniczą dla Pierwszoklasisty” w ramach kampanii organizowanej przez Instytut Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W skład wyprawki wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

 

Niezwykłą niespodzianką dla samych bibliotekarek było wręczenie przygotowanych przez uczennice i uczniów klasy I a laurek wraz z podobiznami bibliotekarek (wiele radości sprawiło nam odnajdywanie siebie).

 

Z ogromną dumą witamy wszystkie pełnoprawne czytelniczki oraz czytelników i niezmiennie – czekamy na Was w bibliotece.

Joanna Piesik

nauczycielka bibliotekarka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.