Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

17 listopada 2021

Co robią uczucia, kiedy nikt nie patrzy?

Listopad w naszej bibliotece jest pełen emocji. Nadają one wielu barw tym, wydawałoby się, szarym i ponurym dniom. Jesteśmy już po dwóch spotkaniach w ramach akcji „Boom na komiksy i gry planszowe”, które przeniosły nas w świat smerfów.

Co dzieje się na takim spotkaniu?

Na dobry początek nasi goście z I a i I b zaznaczali na przygotowanej planszy, jak się dziś czują. Była radość, było podekscytowanie, był też smutek i zmęczenie. Zastanawialiśmy się również skąd  emocje się biorą i co właściwie nam mówią, np.: czy zmęczenie jest przyjemne czy może nieprzyjemne. Jak się z nim czujemy, czy lubimy taki stan, czy możemy coś na to zaradzić?

Następnie przygotowaliśmy atlas emocji. Dzieci wymieniały znane im emocje. Było to również zaproszenie do konkursu plastycznego pt. „Co robią Twoje uczucia? (kiedy nikt nie patrzy)”,  który jest realizowany przez bibliotekę szkolną Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie. Spośród wszystkich poznanych emocji dzieci mają wybrać jedną i w formie plastycznej przedstawić: co robią ich uczucia, kiedy nikt nie patrzy. Konkurs jest zainspirowany książką Tiny Oziewicz „Co robią uczucia”. Podczas omawiania naszego atlasu zwróciliśmy uwagę na to, że emocje są przyjemne, ale bywają również dla nas takie, które są nieprzyjazne. Co zrobić gdy czujemy złość, która  nagle w nas wybucha? Dzieci szybko wymyśliły kilka fajnych sposobów, takich jak rzucanie kulkami z papieru lub medytację. Tak, tak. 🙂 Wyciszyć się możemy poprzez ćwiczenia oddechowe, które pozwalają nam złapać dystans do emocji i wydarzeń. Zrobiliśmy podczas naszego spotkania dwa ćwiczenia oddechowe, które się bardzo wszystkim spodobały. Następnie przeszliśmy do czytania „Smerfnej” historii i rozmawialiśmy o uczuciach Smerfetki oraz pozostałych smerfów. To była wyjątkowa przygoda tak dla naszych gości, jak i dla nas.

Już w tym tygodniu planujemy kolejne spotkania oparte na komiksach i grach, otrzymanych w ramach akcji „Boom na Komiksy i gry planszowe”. Akcja jest realizowana dzięki wsparciu  Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz wydawnictwu Story House Egmont sp. z o.o.

 

Anna Majrowska

Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie