Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

29 października 2021

Zrobiliśmy sobie przerwę

W klasie, w sekretariacie, na schodach, w ławce, w sklepiku, na dywanie, w pracowni komputerowej, w kuchni, na dyżurce, w biurach księgowości, w piwnicach przy szatni, na ławeczkach, a nawet w gabinecie pani wicedyrektorki. Wszędzie w tych miejscach we wtorek, 26 października 2021 r., zrobiono sobie przerwę. I to przerwę nie byle jaką, bo przerwę na czytanie.        Społeczność szkolna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gostycynie na zaproszenie biblioteki szkolnej, biblioteki publicznej oraz samorządu uczniowskiego, przystąpiła po raz pierwszy (już wiemy, że na pewno nie ostatni) do II Międzynarodowej Edycji VI Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie.

Uczennice i uczniów poproszono, aby przynieśli ze sobą do szkoły swoją ulubioną książkę lub książkę, którą aktualnie czytają, a także, aby wyróżniali się w ten dzień, np. poprzez noszenie peruki, przebrania, nakrycia głowy czy śmiesznych okularów. Pozytywny odbiór akcji przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. I to nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych pracowników szkoły. Korytarze, klasy, szkolne pomieszczenia tętniły czytelniczym życiem.

Bibliotekarki, Klaudia Kwasigroch-Hoppe, Joanna Piesik oraz Aleksandra Stucka, przebrane za postaci z bajek, najpierw odwiedziły oddziały I-III. Dzieci czytały w swoich klasach, w skupieniu przesuwając paluszki po tekście. W klasie pierwszej odczytałyśmy na głos wiersz Jana Brzechwy „Katar”, który dzieciaczki nazwały tekstem „na czasie”. Natomiast w trakcie długiej przerwy spotkałyśmy się na dużym holu z uczennicami
i uczniami z klas IV-VIII. Bardzo szybko schody, ławki, podłoga zapełniły się osobami
z książką w ręku. Czytaliśmy w skupieniu przez całą przerwę.

Warto podkreślić, że pomysłodawcą wydarzenia jest Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim. Odbywa się ono w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Całe przedsięwzięcie ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie uczniów do czytania o każdej porze i w każdym miejscu, pokazanie, że czytanie może być ciekawe.

Dziękujemy za tak entuzjastyczne dołączenie do wydarzenia, za wsparcie, trud włożony w przygotowanie przebrania, zaaranżowanie przestrzeni, poświęcenie czasu.
W naszych głowach już kotłują się pomysły na przyszły rok.

 

Do zaczytania!

Joanna Piesik

nauczycielka bibliotekarka

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.