Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

4 października 2021

Jakie książki kochają przedszkolaki?

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września. To jedno z tych wydarzeń, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 r. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej pisarki.

Biblioteka w Gostycynie świętowała wspólnie z Przedszkolem Publicznym „Niezapominajka”. W ubiegłym tygodniu bibliotekarki odwiedziły wszystkie grupy przedszkolne, by głośno poczytać i zaprosić dzieci do biblioteki.

Wspólnie z Pszczółkami poczytaliśmy „Wyścig po złotego żołędzia”, a Jeżyki zapoznały się z jeżykiem i jego mamą z powieści „Wielka przygoda jeżyka”.

Żabki usłyszały historię o odwadze („Bądź dzielny pingwinku”), a Biedronki o zdrowym odżywaniu („Kicia Kocia witaminowe przyjęcie”).

Motylki są jedną wielką paczką, dlatego zapoznały się z historią „Mogę być w waszej paczce?”. Mrówki mogły dotknąć elementów sensorycznych w książce „Jano i Wito w lesie”

Dzieci chętnie odpowiadały na jesienne zagadki. Dowiedziałyśmy się, co najchętniej czytają przedszkolaki. A jest to szeroki zakres: od Kici Koci, świnki Peppy, po książki o rolnictwie, dinozaurach i podróżnicze.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki ale przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Święto warto obchodzić każdego dnia. Jeśli uda nam się poczytać dzieciom (z dziećmi) 30 minut dzienne, będzie to ogromny sukces.

 

Klaudia Kwasigroch-Hoppe