Gmina Gostycyn

Spotkania DKK

Główna bohaterka momentami irytująca

"Płatki z nieba" w gostycyńskim DKK

Tym razem w Dyskusyjnym Klubie Książki w Gostycynie omawialiśmy książkę Mingmei Yip "Płatki z nieba". Powieść o miłości Chinki i Amerykanina, a w tle opisy życia w buddyjskich klasztorach i wśród snobistycznych lit Manhattanu.

Meng Ning staje przed najważniejszą decyzją swojego życia. Od dziecka, wbrew matce, przymierzała się do pójścia w ślady swojej mentorki i przyjaciółki mniszki. Ukończyła studia i obroniła doktorat na Sorbonie, mimo to powróciła do Hongkongu by w buddyjskim ośrodku odosobnienia jeszcze raz wszystko przemyśleć. Tutaj na jej drodze staje Micheal Fuller, młody amerykański lekarz a między nimi rozkwita miłość. Jaką decyzję podejmie Meng Ning?

Wstęp i pierwsze kilkadziesiąt stron nie wróżyły książce nic dobrego, opowiada pan Jerzy, jednak w ostatecznym rozrachunku książka zaciekawia swoją fabułą a akcja nabiera tempa. Panią Terenię natomiast najbardziej denerwowały liczne zwroty chińskie i angielskie, i dlatego już po kilku stronach Micheal stał się polskim Michałem. I jest to zdaniem klubowiczki jedyna rzecz, która w książce może przeszkadzać. Całość jest bowiem skarbnicą wiedzy nt. kultury Chin oraz Hongkongu w czasach brytyjskiej "dzierżawy".

Polecamy, mimo irytującej chwilami postawy głównej bohaterki.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 30 sierpnia o 17:00 w bibliotece. Tym razem odbędziemy drogę z Polski do Afryki za sprawą Ali Kuchcińskiej ? Sussens i jej powieści "Dziki świat".

Projekt Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest ze środków finansowych Instytutu Książki.

Następne spotkanie: 26 lipca (piątek) - 17:00

"PÅ‚atki na niebie" - Mingmei Yip

© Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Sępoleńska 12a, 89-520 Gostycyn
tel. 052 334 62 51
e-mail: gostycyngbp@wp.pl
projekt: papio.pl