Gminna Biblioteka Publiczna w Gostycynie

52 33 46 251

gostycyngbp@wp.pl

FB

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ

Klaudia Kwasigroch

30 czerwca 2021

Makowiec w kratkę

Ciasto:

200 g miękkiego masła

½ szklanka cukru

2 jajka

2 i 1/3 szklanki mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

 

Masa makowa:

0,5 kg maku przemielonego

bakalie

5 jaj + 1 kostka masła

1 szklanka cukru

olejek migdałowy

 

Sposób wykonania:

Masło, cukier i jajka wymieszać, dodać mąkę z proszkiem, szybko wyrobić ciasto. Blachę 25×30 wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto podzielić na pół, jedną część ciasta rozwałkować i wyłożyć dno blachy.

Na ciasto wyłożyć masę makową. Drugą część ciasta rozwałkować i ciąć na paski. Układać na mak w skośną kratkę. Piec 20-25 min. w 190 stop. C.

Makowiec, także makownik lub strucla z makiem – ciasto (najczęściej drożdżowe, rzadziej kruche), zawijane z masą z maku lub z masą makową na biszkopcie. Typowe danie wigilijne w kuchni polskiej. Mak na masę płucze się i parzy lub moczy przez noc, a potem krótko gotuje przez kilka minut aż do miękkości. Ugotowany i osączony mak mieli się (dwukrotnie, a nawet trzykrotnie) w maszynce do mięsa przez sitko o najmniejszych okach lub uciera w makutrze. Do masy makowej dodaje się grubo posiekane orzechy włoskie, migdały, (namoczone, całe) rodzynki i kandyzowaną skórkę pomarańczową lub inne bakalie oraz miód. Upieczone ciasto polewa się lukrem i ewentualnie ozdabia ziarenkami maku lub kawałeczkami smażonej (ewentualnie kandyzowanej) skórki pomarańczowej. W języku angielskim nazywam poppy seed roll, można także przygotować w tortownicy i stworzyć z niego wzór gwiazdy.

Pochodzenie: Według ludowych wierzeń ma spożywany w wigilię Bożego Narodzenia miał zapewnić szczęście, zaś „dziewczyny tarły mak na Wigilię aby rychło wyjść za mąż”. W tradycji chrześcijańskiej mak – roślina, która zawiera w makówce tysiące nasion – jest symbolem urodzaju i płodności oraz spokojnego snu.

Ewelina Olejniczak-Muzioł